Afif-Garden2

شهر شیراز دارای آثار تاریخی و محله های بسیاری است که در مناطق مختلف آن قرار دارند. آثار تاریخی مختلفی همچون باغ عفیف آباد نیز از مکانهای مورد علاقه توریست ها می باشد که هر ساله افراد زیادی به این مناطق می آیند.

حقیقتا شاید بسیاری از این آثار تاریخی شگفت انگیز برای خود شیرازی ها هم ناشناخته باشد افراد کمی درباره آنها بدانند. باغ عفیف آباد در منطقه مرکزی شیراز در انتهای خیابان عفیف آباد  است. در این مطلب شیراز مبله مرجع اجاره آپارتمان مبله در شیراز باغ عفیف آباد  را برای شما معرفی می کند.

باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد یا گلشن، باغی قدیمی در منطقه اعیان نشین شهر شیراز قرار دارد. این باغ یکی از آثار قدیمی و مهم شهر شیراز است. این باغ در سال 1351 با شماره 913 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

باغ عفیف آباد

گردشگران و مسافران عزیز برای اجاره آپارتمان و سوئیت مبله در شیراز از لینک زیر رزرو خود را انجام دهید:

اجاره روزانه آپارتمان در شیراز

اجاره سوئیت مبله در شیراز

تاریخچه باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد یا همان باغ گلشن در سال 1860 میلادی ساخته شده است. مساحت این باغ تقریبا 127000 متر مربع است. از لحاظ تاریخی این باغ در در دوره صفویه یکی از باغ های مورد علاقه پادشاهان آن زمان بوده است.

بعد از دوران صفویه و در دوران قاجاریه، میرزا علی خان قوام الملک این باغ را خریداری کرد و. در داخل آن اقدام به ساخت عمارت زیبایی گرفت. اما در دوران پهلوی وارثان این باغ، باغ عفیف آباد را به عنوان هدیه با ملکه آن زمان فرح پهلوی هدیه دادند. و در همان دروان در طی یک مزایده این باغ به ارتش رسید.

بعد از انقلاب نیز این باغ در اختیار ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. و آن را تبدیل به موزه نظامی شماره 2 ایران کردند.

در دو جانب آبشارها، گیاهان مرغ و چمن کاشته بودند. حوضی که در صحن عمارت این باغ بوده بازمانده سالیان ویرانی باغ بوده است .

همچنین خیابانهایی با ردیف درختان سرو و صنوبر و چنار و بید و عرعر و آبشارهای سنگی با آب جاری و دائمی در باغ احداث کرده بودند.

موزه باغ عفیف آباد

معماری باغ عفیف آباد

این باغ با توجه به اینکه یکی از قدیمی ترین باغ های ایران است. آثار معماری آن نیز به آن دوران باز می گردد. هنگامی که وارد باغ عفیف آباد می شوید، در سردر باغ چهارستون گچی که الهام گرفته از ستون های تخت جمشید است را می بینید.

ورودی اصلی باغ در زمان قوام الملک، سردری با ستون های مزین به تزیینات تخت جمشید داشت، گذرگاه اصلی باغ در طول بزرگتر آن قرار دارد

همچنین در سردر این باغ شما نگاره دو شیر را می بینید. به صورتی که این شیرها گویی را در پنجه خود گرفته اند. بعد از اینکه شما از در این باغ گذر می کنید، تازه زیبایی باغ عفیف آباد را خواهید دید. درون این باغ یک کاخ قرار دارد.

این کاخ دارای 30 اتاق در دو طبقه است. همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، این مکان تبدیل به موزه نظامی شده است. به همین دلیل در طبقه پایین کاخ با موزه رو به رو می شوید و آب نمای بسیار زیبایی که در وسط آن ساخته شده است. این موزه یکی از بزرگترین موزه های سلاح در خاورمیانه است.

اما در طبقه دوم، زمانی که شما از راهروها عبور می کنید، در هر دو طرف اتاق های تو در تو زیبایی را می بینید. در مرکز این طبقه تالار بسیار زیبایی وجود دارد. این تالار را با توجه به گل و بوته و شکارگاه و بزم و شادی نقاشی کرده اند. همچنین سقف این تالار بسیار زیبا چوبی است.

باغ عفیف آباد شیراز

امکانات باغ عفیف آباد

در باغ عفیف آباد امکانات خوبی وجود دارد که هم گردشگران و هم عموم مردم از آنها استفاده می کنند.

سرویس بهداشتی ،اجاره لباس های سنتی و عکاسی، قهوه خانه سنتی ، کتابفروشی و فروشگاه صنایع دستی،

تالار عروسی و مهمانسرا، استخر ،زمین تنیس و زمین والیبال.

آدرس: استان فارس، شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

دیدنی های اطراف

باغ ارم در فاصله 4 کیلومتری

مجموعه وکیل در فاصله 5 کیلومتری

مسجد نصیرالملک در فاصله 6 کیلومتری

ارگ کریمخانی در فاصله 6 کیلومتری

نارنجستان قوام در فاصله 6 کیلومتری

 

اگر مسافر شیراز هستید تیم شیراز مبله بهترین میزبان برای شما خواهد بود و خاطره ی سفر به شیراز را برایتان همیشگی خواهد کرد فقط کافیست به سایت ما سری بزنید و آپارتمان مبله ی دلخواه خود را انتخاب کنید و برای تاریخ مناسب خود آن را رزرو کنید. ما با سال ها در زمینه ی اجاره اقامتگاه در شیراز سفر خوبی را برای شما مسافرین عزیز آرزومند است.

در اینستاگرام پیج شیراز مبله دنبال کنید.

پیام بگذارید

Compare Properties

مقایسه (0)