سعدیه

برای دیدن محله های قدیمی و اماکن تاریخی شیراز بهتر است سری به مرکز شهر بزنیم. بناهای تاریخی و ساختمان هایی به جا مانده از گذشته ایران در این محله ها قرار دارند. یکی از بناهای زیبایی که در قلب شیراز قرار دارد، آرامگاه سعدی است.در این مطلب شیراز مبله مرجع اجاره آپارتمان مبله در شیراز ، آرامگاه سعدی یا سعدیه را برای شما معرفی می کند.

اجاره آپارتمان مبله در شیراز جنب آرامگاه سعدی یکی از بهترین روش هایی است که افراد برای اقامت طولانی مدت و یا حتی یکی دو روزه در این شهر انتخاب می کنند.بدین ترتیب با پرداخت هزینه ای معقول و منطقی، از امکانات رفاهی ایده آلی بهره می برند.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی یا سعدیه، محل دفن این شاعر پارسی گوی ایرانی است. آرامگاه سعدی در شیراز قرار دارد. امکان ندارد کسی به شیراز سفر کند و به دیدن آرامگاه سعدی و حافظ نرود.

سعدی یکی از بزرگترین شاعرهای ایرانی است که دو کتاب معروف او یعنی بوستان و گلستان سعدی، از گذشته در نزد ایرانیان بسیار دارای ارج و قرب بوده. در مکتب خانه های قدیم در کنار قرآن آن را تدریس می کردند.

در این مقاله شیراز مبله مرجع اجاره آپارتمان مبله در شیراز آرامگاه سعدی را برای شما معرفی می کند.

آرامگاه سعدی شیرازی

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی در شیراز قرار دارد. زمانی که به شیراز سفر کردید و قصد دیدن آرامگاه سعدی را داشتید، می بایست به انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا بروید. آرامگاه در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد. در اطراف آرامگاه نیز شخصیت های معروف و مشهور دیگری نیز دفن شده اند.

اما در آرامگاه سعدی احتمالا بنای خاصی نظر شما را جلب خواهد کرد. و آن مقبره شوریده شیرازی است که به وسیله رواق به آرامگاه سعدی متصل شده است. قبور بسیاری از بزرگان دین نیز بنابر وصیت آنها در اطراف این آرامگاه وجود دارد.

تاریخچه آرامگاه

آنطور که از اسناد به جا مانده به ما رسیده است این مکان که امروزه به نام آرامگاه شاعر ایرانی سعدی، شناخته می شود. در ابتدا به خانقاه حضرت سعدی بوده که در اواخر عمر در آنجا اقامت داشته و پس از مرگ نیز در همانجا دفن شده است.

در واقع قدیمی ترین گزارشی که وجود دارد مربوط به ابن بطوطه است. و البته این گزارش نیز 57 سال بعد از درگذشت سعدی به رشته تحریر درآمده است.

تاریخچه این آرامگاه نیز بسیار جالب است، به دلیل اینکه مردم شیراز جامه های خود را در حوضچه های مرمرین آن می شستند و اعتقاد داشتند که آب آن شفا بخش است.

در ابتدا یعنی در سال 998 به حکم حاکم فارس این خانقاه ویران شد. ولی سال های بعد کریمخان زند دستور داد تا عمارتی ملوکانه بر بالای آرامگاه سعدی ساخته شود.

آرامگاه سعدی

محوطه آرامگاه

نکات بسیار جالب که در رابطه با این آرامگاه وجود دارد و شاید خیلی ها به آن توجه نمی کنند، وجود اشعاری در اضلاع آرامگاه است. به این ترتیب که هر ضلع آرامگاه شعری دارد با این مطلع :

ضلع شرقی :

بسی صورت بگردیده است عالم        وز این صورت بگردد عاقبت هم

ضلع غربی :

خوش است عمر، دریغا که جاودانی نیست       پس اعتماد بر این چند روز فانی نیست

ضلع جنوب غربی :

ای صوفی سرگردان، در بند نکونامی              تا درد نیاشامی، زین درد نیارامی

ضلع شمال غربی :

خاک من و توست که باد شمال                می ببرد سوی یمین و شمال

ضلع جنوب شرقی :

یاد دارم که با کاروان همه شب رفته بودم

ضلع شمال شرقی :

الا ای که بر خاک ما بگذری         به خاک عزیزان که یادآوری

اگرمسافر شیراز هستید تیم شیراز مبله بهترین میزبان برای شما خواهد بود و خاطره ی سفر به شیراز را برایتان همیشگی خواهد کرد فقط کافیست به سایت ما سری بزنید و آپارتمان مبله ی دلخواه خود را انتخاب کنید و برای تاریخ مناسب خود آن را رزرو کنید. ما با سال ها در زمینه ی اجاره اقامتگاهدر شیراز سفر خوبی را برای شما مسافرین عزیز آرزومند است.

در اینستاگرام پیج شیراز مبله دنبال کنید.

پیام بگذارید

Compare Properties

مقایسه (0)