بلاگ

Nasir-ol-molk Mosque2

شهر شیراز دارای آثار تاریخی و محله های بسیاری است که در مناطق مختلف آن قرار دارند. آثار تاریخی مختلفی همچون مسجد نصیرالملک شیراز نیز از مکانهای مورد علاقه توریست ها می باشد که هر ساله افراد زیادی به این مناطق می آیند.

حقیقتا شاید بسیاری از این آثار تاریخی شگفت انگیز برای خود شیرازی ها هم ناشناخته باشد افراد کمی درباره آنها بدانند. مسجد نصیرالملک شیراز  در منطقه مرکزی شیراز در انتهای خیابان عفیف آباد  است. در این مطلب شیراز مبله مرجع اجاره سوئیت در شیراز مسجد نصیرالملک شیراز  را برای شما معرفی می کند.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک علاوه بر اینکه یکی از زیباترین مسجدها به لحاظ کاشی کاری است، یکی از کهن ترین مسجد های شهر شیراز نیز است.

شما در سفر به شیراز اگر قصد بازدید از مسجد نصیرالملک را داشتید، باید به جنوب خیابان لطفعلی خان زند بروید. و در نزدیکی شاهچراغ و در کوچه نصیرالملک می توانید با این مسجد زیبا رودررو شوید.

مسجد نصیرالملک

گردشگران و مسافران عزیز برای اجاره آپارتمان و سوئیت مبله در شیراز از لینک زیر رزرو خود را انجام دهید:

اجاره روزانه آپارتمان در شیراز

اجاره سوئیت مبله در شیراز

مسجد نصیرالملک شیراز

تاریخچه مسجد نصیرالملک به سال 1267 خورشیدی باز می گردد. البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که ساخت این مسجد از سال 1255 آغاز شده بود و تا اتمام نهایی کار 12 سال زمان برده است. محمد حسن معمار به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک وظیفه ساخت این مسجد را برعهده داشت.

نکته جالبی که در رابطه با مسجد نصیرالملک وجود دارد این است که در و پنجره های رنگین این شبستان در زمان ساخت آن توسط دو استاد کار ماهر آن زمان ساخته شده بود. و در سال های بعد یعنی سال 1348 این در و پنجره ها توسط میرزا آیت باز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

مسجد نصیرالملک شیراز

ویژگی های مسجد نصیرالملک

این مسجد به لحاظ کاشی کاری بی نظیر است. مساحت این مسجد 2890 متر مربع است و زیر بنای آن نیز 2216 متر مربع می باشد. همانطور که اشاره کردیم، کاشی کاری به ویژه مقرنس کاری این مسجد زبانزد خاص و عام است.

ویژگی دیگر این مسجد شیشه های رنگی است. هنگامی که نور به این شیشه ها در روز برخورد می کند، شما در مسجد رنگ صورتی را مشاهده می کنید، به همین دلیل نام دیگر این مسجد، مسجد صورتی نیز می باشد.

زمانی که می خواهید وارد مسجد نصیرالملک شوید، با کاشی کاری هفت رنگ بی نظیری رو به رو می شوید که با با الهام از گل سرخ و گل زنبق تزئین شده اند. زمانی از همین ورودی وارد مسجد می شوید با یک هشتی رو به رو می شوید، اگر به سمت چپ 90 درجه بچرخید، راهرویی را می بینید که شما را به حیاط مسجد هدایت می کند.

حیاط مسجد نصیرالملک چهارگوش است، و دور تا دور مسجد نیز با کاشی های هفت رنگ کاشی کاری شده اند. نکته جالب دیگر این مسجد شبستان های آن است. این مسجد دارای دو شبستان است. یک شبستان در غرب و دیگری در شرق.

شبستانی که در سمت شرق است، به گونه ای طراحی شده است که هم رو به قبله است و هم برای استفاده در تابستان طراحی شده است. به گونه ای که از تابش مستقیم آفتاب به دور است و در تابستان گرم نمی شود.

 

 

دیدنی های اطراف

  • با سفر به شیراز، در کنار بازدید از این باغ می توانید از دیگر جاذبه های این شهر نیز لذت ببرید.

باغ عفیف آباد در فاصله 4 کیلومتری

مجموعه وکیل در فاصله 5 کیلومتری

آرامگاه حافظ  در فاصله 4 کیلومتری

ارگ کریمخانی در فاصله 6 کیلومتری

آرامگاه سعدی در فاصله 6 کیلومتری

 

اگر مسافر شیراز هستید تیم شیراز مبله بهترین میزبان برای شما خواهد بود و خاطره ی سفر به شیراز را برایتان همیشگی خواهد کرد فقط کافیست به سایت ما سری بزنید و آپارتمان مبله ی دلخواه خود را انتخاب کنید و برای تاریخ مناسب خود آن را رزرو کنید. ما با سال ها در زمینه ی اجاره اقامتگاه در شیراز سفر خوبی را برای شما مسافرین عزیز آرزومند است.

در اینستاگرام پیج شیراز مبله دنبال کنید.

پیام بگذارید

Compare Properties

مقایسه (0)