Eram-Garden-Shiraz-HD

شهر شیراز دارای آثار تاریخی و محله های بسیاری است که در مناطق مختلف آن قرار دارند. آثار تاریخی مختلفی همچون باغ ارم شیراز نیز از مکانهای مورد علاقه توریست ها می باشد که هر ساله افراد زیادی به این مناطق می آیند.

حقیقتا شاید بسیاری از این آثار تاریخی شگفت انگیز برای خود شیرازی ها هم ناشناخته باشد افراد کمی درباره آنها بدانند. باغ ارم شیراز  در منطقه مرکزی شیراز در انتهای خیابان عفیف آباد  است. در این مطلب شیراز مبله مرجع اجاره آپارتمان مبله در شیراز باغ ارم شیراز  را برای شما معرفی می کند.

باغ ارم

باغ ارم، جز زیباترین باغ های ایران و شیراز است.باغ ارم یکی از 9 باغ ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

به طور دقیق مشخص نیست که این باغ در چه سالی ساخته شده است، ولی در سفرنامه هایی که از قرن دهم و یازدهم وجود دارد، از باغ ارم نام برده شده است.

باغ ارم شیراز

باغ ارم

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم. تاریخچه دقیقی از باغ ارم وجود ندارد، اما از این قضیه مطمئن هستیم که این باغ در دوران سلجوقیان و آل اینجو وجود داشته است. و در دوران زندیه با دستور کریمخان زند این باغ بهسازی و بازسازی شده است.

در دورانی نیز این باغ محل اقامت ایل قشقایی بوده ولی با توجه به طرفداری این ایل از مصدق، آنها تبعید شدند و باغ ارم نیز مصادره گردیده است. و در سال های بعد نیز پادشاهان بسیاری مانند ناصرالدین شاه قصد داشتند در داخل آن عمارت بسازند، که به دلایلی این امر میسر نگردید.

این باغ در شمال شرقی شهر شیراز قرار دارد. مساحت تقریبی این باغ سه هکتار می باشد. و همچنین در داخل آن درختان سرو بسیار بلند و درختان مرکبات بسیار زیادی وجود دارد.

در حال حاضر نیز این باغ در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد.

باغ ارم شیراز

ویژگی های باغ ارم

باغ ارم دارای چند بنای تاریخی است. همچنین این باغ یکی از بی نظیرترین مکان ها در راستای گیاه شناسی است. در قلب این باغ عمارت بسیار زیبایی وجود دارد که می توان هسته اصلی این باغ آن را نامید. این عمارت را در زمان قاجاریه و با الهام از معماری دوره زندیه ساخته شده است.  این عمارت سه طبقه، دارای تزیینات فراوان است. ستونهای آن از تخت جمشید الهام گرفته شده اند.

این عمارت زیبا دارای سه طبقه است. همچنین این عمارت به لحاظ گچ بری، کاشی کاری، نقاشی و معماری دوره قاجاریه منحصر به فرد و خاص می باشد. نکته که در رابطه با طبقه های این کاخ جالب است. این نکته است که هدف از وجود از طبقه زیرین به منزله استراحت در روزهای گرم سال است. و از بقیه طبقه ها در ایام دیگر سال استفاده می شده است.

 

باغ ارم

علت واگذاری آن به دانشگاه شیراز

باغ ارم در زمان پهلوی به صورت خرابه ای درآمده بود. به صورتی که عمارت آن به دلیل عوامل طبیعی مانند باد و باران و… دچار مشکلاتی شده بود. در زمان محمدرضا شاه این باغ با کمک دولتی از جانب شاه توسط دانشگاه شیراز خریداری شد. بعد از خرید این باغ، دانشگاه شیراز شروع به مرمت و بازسازی این باغ و عمارت آن پرداخت.

آدرس: استان فارس، شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

دیدنی های اطراف

  • با سفر به شیراز، در کنار بازدید از این باغ می توانید از دیگر جاذبه های این شهر نیز لذت ببرید.

باغ عفیف آباد در فاصله 4 کیلومتری

مجموعه وکیل در فاصله 5 کیلومتری

آرامگاه حافظ  در فاصله 4 کیلومتری

ارگ کریمخانی در فاصله 6 کیلومتری

آرامگاه سعدی در فاصله 6 کیلومتری

 

اگر مسافر شیراز هستید تیم شیراز مبله بهترین میزبان برای شما خواهد بود و خاطره ی سفر به شیراز را برایتان همیشگی خواهد کرد فقط کافیست به سایت ما سری بزنید و آپارتمان مبله ی دلخواه خود را انتخاب کنید و برای تاریخ مناسب خود آن را رزرو کنید. ما با سال ها در زمینه ی اجاره اقامتگاه در شیراز سفر خوبی را برای شما مسافرین عزیز آرزومند است.

در اینستاگرام پیج شیراز مبله دنبال کنید.

پیام بگذارید

Compare Properties

مقایسه (0)