Hafez_Tomb1

شهر شیراز دارای آثار تاریخی و محله های بسیاری است که در مناطق مختلف آن قرار دارند. آثار تاریخی مختلفی همچون آرامگاه حافظ نیز از مکانهای مورد علاقه توریست ها می باشد که هر ساله افراد زیادی به این مناطق می آیند.

حقیقتا شاید بسیاری از این آثار تاریخی شگفت انگیز برای خود شیرازی ها هم ناشناخته باشد افراد کمی درباره آنها بدانند.آرامگاه حافظ در منطقه مرکزی شیراز در نزدیکی چهارراه ادبیات است. در این مطلب شیراز مبله مرجع اجاره آپارتمان مبله در شیراز آرامگاه حافظ  را برای شما معرفی می کند.

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ در شمال شهر شیراز و جنوب دروازه قرآن قرار دارد. البته این مکان مجموعه ای از آرامگاه ها است که حافظیه یا آرامگاه شیراز معروف ترین آن هستند. اما امروزه با تغییرات زیادی که از سال ۱۳۸۶ آغاز شدند و موجب گسترش مجموعه شده‌اند، حافظیه فقط به آرامگاه حافظ محدود نمی‌شود و بخش‌های مختلفی دارد که از معماری و فضای سبزی بسیار زیبایی بهره می‌برند

گردشگران و مسافران عزیز برای اجاره آپارتمان و سوئیت مبله در شیراز از لینک زیر رزرو خود را انجام دهید:

اجاره روزانه آپارتمان در شیراز

اجاره سوئیت مبله در شیراز

حافظیه

حافظیه مکانی به مساحت 2 هکتار بوده و دارای 2 صحن شمالی و جنوبی بوده. این مجموعه دارای 4 در است. در اصلی آن در سمت جنوب حافظیه قرار دارد، یکی از درها در شمال شرق این مجموعه قرار دارد. همچنین دو در دیگر آن در غرب حافظیه است.

اگر شما به شهره شیراز سفر کرده باشید و به آرامگاه حافظ نیز رفته باشید، به حتم می دانید که آرامگاه حافظ در مقابل یکی از شلوغ ترین خیابان های شیراز قرار دارد. اما از خیابان نمای آرامگاه مشخص نیست. بسیار جالب است که بدانید تمامی چیزهایی که در حافظیه وجود دارند، دارای تعبیر و معانی هستند. و این خیابان نیز نماد اسارت و صنعتی شدن در مقابل آرامگاه حافظ که نماد افکار و اندیشه های عرفانی است، قرار دارد.

آرامگاه حافظ

تاریخچه آرامگاه حافظ

اولین مرتبه ای که آرامگاهی برای حافظ ساخته شد، مربوط به 65 سال بعد از وفات او است. در آن زمان وزیر گورکانی دستور داد، تا عمارتی را بر روی مقبره حافظ ساخته شود. در طول سال های بعد از آن و دوره های تاریخی متفاوت آرامگاه حافظ دستخوش تغییراتی شد.

اولین بار در دوره صفویان بود که در اوایل قرن یازدهم هجری این بنا مود مرمت و بازسازی قرار گرفت. پس از آن در سال های بعد بار دیگر این بار به دستور نادرشاه افشار آرامگاه را مرمت کردند. در دوره زندیه نیز به دستور کریمخان بارگاهی به سبک آن دوره بر روی مقبره ساخته شد.

تا بالاخره اینکه سید علی اکبر فال اسیری دستور تخریب کلیه بنا را داد. او به دلیل اینکه زرتشتی بودن اردشیر دستور تخریب این بنا را صادر کرده بود.

اما ساخت بنایی که امروزه ما آن را می بینیم مربوط به سال 1315 است. در این سال علی اصغر حکمت با همکاری طراح فرانسوی ماکسیم سیرو و با توجه به معماری دوره زندیه این بنا را ساختند.

این مجموعه ۴ درب ورودی-خروجی دارد که درب اصلی در سمت جنوب آن، دو درب در سمت غرب آن و یک درب در سمت شمال‌شرق آن قرار گرفته‌است.

نمادشناسی آرامگاه حافظ

هر قسمت از آرامگاه حافظ دارای نمادهایی است. بخش شمالی آرامگاه نماد دنیای ملکوت است در این قسمت به آرامگاه می‌رسیم که نماد دست‌یابی به حقایق و رمزورازهای دنیا استبخش جنوبی آن نماد دنیای مادی است.این بخش شامل ۸ درب ورودی و خروجی است.

حیاط جنوبی باغچه‌های بزرگی وجود دارد که مابین آنها دو حوض مربع مستطیل بزرگ است .دیوار ها و در ورودی باغ آهنی هستند. در دو طرف حیاط نارنجستان های بزرگی وجود دارد. بر نمای خارجی تالار، رو به سمت باغ ورودی غزل نگاشته شده‌است.

در حیاط غربی آرامگاه غلامحسین صاحبدیوانی و درب ورودی آرامگاه قوام در آنجا قرار دارد که این حیاط پشت آرامگاه قوام وجود دارد.

نمای بیرونی گنبد به شکل کلاه درویشان ترک است و نماد آسمان است. خود آرامگاه نماد خورشید، افکار و اندیشه های عرفانی است.

همچنین آرامگاه دارای 8 ستون است که نمادی از قرن هشتم است که حافظ در آن می زیسته و همچنین نمادی از هشت در بهشت است.

سنگ مزار حافظ به ارتفاع یک متر از سطح زمین قرار گرفته و به وسیله پنج ردیف پلکان مدور احاطه شده‌است.همچنین در سقف آرامگاه هشت بیت از غزل:

حجاب چهره جان می‌شود غبار تنم             خوشا دمی که از آن چهره پرده برفکنم

نظر حافظ در مورد مزار خودش

گلعذاری ز گلستان جهان ما را بس      زین چمن سایه آن سرو روان ما را بس

بر سر تربت ما چون گذری، همت خواه که     زیارتگه رندان جهان خواهد بود

آدرس

حافظیه در آدرس حد فاصل چهاراه ادبیات و چهارراه حافظیه، روبه‌روی مجموعه ورزشی حافظیه و در بخش جنوبی دروازه قرآن قرار دارد.

اگرمسافر شیراز هستید تیم شیراز مبله بهترین میزبان برای شما خواهد بود و خاطره ی سفر به شیراز را برایتان همیشگی خواهد کرد فقط کافیست به سایت ما سری بزنید و آپارتمان مبله ی دلخواه خود را انتخاب کنید و برای تاریخ مناسب خود آن را رزرو کنید. ما با سال ها در زمینه ی اجاره اقامتگاهدر شیراز سفر خوبی را برای شما مسافرین عزیز آرزومند است.

در اینستاگرام پیج شیراز مبله دنبال کنید.

 

پیام بگذارید

Compare Properties

مقایسه (0)